Současné události


Mezinárodní prezentace Festivalu Ars poetica – Puškinův památník

se uskutečnila ve dnech 2. - 9. září 2016. Vítězové Festivalu z Ústeckého kraje přijali pozvání od Ministerstva kultury Kaliningradské oblasti, Oblastního historicko-uměleckého muzea a Diplomatického gymnázia v Kaliningradu.

Česká asociace rusistů a Česko-ruská společnost, které se zabývají vzájemnými kulturními vztahy, pořádaly zájezd také u příležitosti 700. výročí narození Karla IV., který toto město, tenkrát se jmenovalo Královec, dvakrát navštívil; těmto jeho cestám bude věnována výstava, která se uskuteční 1.12.2016 v RSVK. V Kaliningradu se naopak 15.9.2017 uskuteční výstava děl Michaila Romberga. Podrobněji zde. Cestě byla věnována  pozornost sdělovacích prostředků - odkazy zde.


Publikováno 3. 10. 2016 6:03

Bulat Okudžava

Jediné pražské vystoupení šesti písničkářů z Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Německa, Polska a Česka věnované Bulatu Okudžavovi se uskuteční v sobotu 1. října 2016 od 20.00 hod. v Balbínově poetické hospůdce (Balbínova 323/6, Praha 2). Pořádáno společně s Českou asociací rusistů a Česko-ruskou společností. Pozvánka zde.


Publikováno 27. 9. 2016 9:03

Ozdravný pobyt dětí českých krajanů ve Václavově 2016, 4

Krajanským dětem z "černobylské" oblasti, které účastní ozdravného pobytu pořádaného Česko - ruskou společností, se v uplynulých dnech dostalo mnoha zajímavých zážitků: po pravidelném dopoledním rehabilitačním a edukačním programu navštívily Olomouc a zoologickou zahradu na Svatém Kopečku, muzeum a bazén v Uničově, Javoříčské jeskyně, absolvovaly řadu disciplin táborové olympiády a Hasičský sbor z Uničova pro ně připravil zábavné a zajímavé odpoledne.
Spejbl a Hurvínek ve Václavově, foto T. Binderová

     Radost dětem opět udělali Martin Klásek a jeho kolegové, když přijeli do Václavova se Spejblem a Hurvínkem a představili dětem v několika scénkách legendární loutkové postavičky, ale i straší loutky vytvořené např. J. Trnkou. Děti pak milé návštěvě poděkovaly nejen potleskem, ale i symbolickými dárky, které samy připravily, a popřály Hurvínkovi k jeho letošním 90. narozeninám. Závěrem hosté vyhodnotili výtvarnou soutěž dětí.
     Příjemné odpoledne, ale i atmosféru celého pobytu zachycuje článek Michala Krestýna v Šumperském a jesenickém deníku. Článek ke stažení zde. 

     

Publikováno 26. 7. 2016 15:38

Ozdravný pobyt dětí českých krajanů ve Václavově 2016,3

Téměř šest desítek dětí, které přijely za ozdravný pobyt do Jeseníků z českých krajanských spolků Holenderští Češi, Malynivské, Stromovka, Vyšehrad a z Žitomyrského spolku volyňských Čechů, absolvuje pravidelný rehabilitační a edukační program. A jelikož jsou prázdniny, probíhá zábavnou a hravou formou a doplňují ho např. hry a poznávací výlety. Při prvním z nich zamířily děti do Šumperku, kde je v reprezentačních prostorách radnice přijal 1. místostarosta města RNDr. Jan Přichystal. 

Přijetí na šumperské radnici, foto T. Binderová

Krajané navštívili též Nový Malín, kde se poklonili památce svých předků, umučených za II. světové války ve vypálené obci Český Malin na Volyni. Událost jim přiblížili přestavitelé Nového Malína v místní pamětní síni. 
O program pobytu se živě zajímaly naše sdělovací prostředky, kromě České televize natočil a vysílal reportáž i Český rozhlas (textová verze a záznam zde).

Publikováno 26. 7. 2016 0:04

Ozdravný pobyt dětí českých krajanů ve Václavově 2016,2

Studio 6 Na ozdravný pobyt pořádaný Česko - ruskou společností za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR přijel štáb České televize. Rozhovory redaktora Martina Laštůvky vysílala ČT v přímém přenosu (čas 111:38). Reportáž pak byla během dne vysílána v několika zpravodajských relacích. Záběry z pořadů najdete zde a textovou verzi vysílání v Regionech zde. rehabilitace s flétnou

Publikováno 25. 7. 2016 2:03

Ozdravný pobyt dětí českých krajanů ve Václavově 2016

Po příjezdu, foto T. Binderová

Dětí českých krajanů žíjící na Ukrajině v oblastech postižených černobylskou havárií přijely do Oskavy - Václavova v podhůří Jeseníků na ozdravný pobyt. Zde je již očekával realizační tým, vedený Mgr. Jaromírou Lónovou, a řešitel projektu Tomáš Lukavský, předseda České rady ČRS. Během tří týdnů se budou  děti věnovat bohatému rehabilitačnímu a edukačnímu programu.

foto T. Binderová

Projekt přináší dlouhodobě příznivé výsledky pro zdraví frekventantů, což potvrzují zprávy rodičů i ošetřujících lékařů (viz např. zde). Ozdravný pobyt, nad nímž opět přezval záštitu prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., pořádá Česko - ruská společnost, z.s. za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.

 


Publikováno 19. 7. 2016 8:58

NOVÉ TELEFONNÍ SPOJENÍ

Česko - ruská společnost, z.s., Česká rada
mění k 1. červenci 2016 telefonní spojení. Tímto dnem jsou platnými čísla

266 711 216 a 220 877 897.


Publikováno 30. 6. 2016 1:46

Jubilejní 50. celostátní přehlídka ARS POETICA – Puškinův památník

proběhla 6. června 2016 ve veselé, spontánní atmosféře plné obdivu k vystoupením, kterých bylo více než čtyřicet. V příloze seznam oceněných. Všeobecně byla konstatována jejich vysoká umělecká i jazyková úroveň. V průběhu dne se uskutečnila také malá slavnost u pomníku A. S. Puškina.
Více na stránkách iRUCZ

účastníci u Puškinova památníku v Praze, foto R. Vlček

Publikováno 25. 6. 2016 2:52

Celostátní přehlídka 50. ročníku festivalu Ars poetica – Puškinův památník

Celostátní přehlídka 50. ročníku festivalu Ars poetica – Puškinův památník se uskuteční v pondělí 6. června 2016 v Ruském středisku vědy a kultury v Praze. Pozvánka zde. O jubilejním festivalu více zde a zde.  

 


Publikováno 5. 6. 2016 8:40

Literární pořad

věnovaný 190. výročí narození ruského spisovatele a satirika M. J. Saltykova - Ščedrina pořádá Knihovna města Ostravy ve spolupráci s o.s. Ostravský ruský dům a Městskou radou Česko - ruské společnosti, z.s. v Ostravě. Zájemce srdečně zveme. Pozvánka ke stažení zde.


Publikováno 5. 6. 2016 8:25