Současné události


Puškinův památník po padesáté

Zahájení jubilejní ročníku Festivalu ARS POETICA - Puškinův památník se uskutečnilo na 21. celostátním rusistickém semináři, který se konal 2. a 3. října 2015 v Praze. Vedle vystoupení a besedy na téma Padesát let přehlídky Puškinův památník, které vedli Mgr. J. Klapka, Mgr. K. Eibenová a Mgr. E. Polznerová, bylo hovořeno o perspektivách festivalu a pokynech k organizaci 50. ročníku 2015/16.

Pokyny k organizaci ke stažení zde.

Přihláška k účasti ke stažení zde.

 

Puškinův památník odhalený 15. 9. 2015 na Mezinárodním kongresu MAPRJAL V Granadě, foto J. Klapka


Úspěch české rusistiky

Účastníci kongresu, foto J. Klapka

 

 Největší vědecká událost světové rusistiky za poslední čtyři roky se uskutečnila pod záštitou krále Filipa VI. Španělského a královny Letizie v Granadě, kde se ve dnech 13. - 20. září 2015 konal XIII. Mezinárodní kongres učitelů ruského jazyka a literatury MAPRJAL. Zúčastnilo se ho více než 1200 delegátů ze 60 zemí celého světa. ČR reprezentovali vedoucí katedry RJ PedF MU Brno PhDr. Simona Koryčánková, PhD. a předseda ČAR Mgr. Jiří Klapka, který byl po třetí zvolen do Prezidia Mezinárodní asociace. Více informací zde.Ozdravný pobyt dětí českých krajanů Václavov 2015/4

Pásmo z Abecedy J. Žáčka, foto P. Lónová

Pozvání na ozdravný pobyt ve Václavově přijali představitelé místní veřejnosti a institucí, které napomohly projekt realizovat. Předseda České rady ČRS T. Lukavský, vedoucí pobytu J. Lónová a vedoucí skupiny krajanů V. Veselý seznámili hosty s cílem a programem projektu i s činností českých krajanských spolků na Ukrajině. Po té krajanské děti předvedly, co se během pobytu naučily. 

Krajanský pěvecký kroužek, foto P. Lónová
Mezi hosty presentace byli představitelé Olomouckého kraje, měst Šumperk a Uničov, obcí Nový Malín a Oskava, Společnosti přátel hradu Bouzova, dopravní kanceláře Rega, Pojišťovny VZP, pardubické krajské rady ČRS a další, včetně portálu Chernobylzone, který publikoval zajímavý článek (k přečtení zde). Ozdravný pobyt navštívila též redaktorka Českého rozhlasu - Radia Praha Z. Kuchyňová, odvysílaná relace je k dispozici zde.


Ozdravný pobyt dětí českých krajanů Václavov 2015/3

Redaktor ČT Martin Laštůvka a zást. vedoucí pobytu Tereza Binderová ve vysílání ČT Ozdravný pobyt, který za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR pořádá Česko - ruská společnost, vstoupil do své druhé poloviny. Účastníci si užívají jesenického čistého vzduchu, absolvují rehabilitace v přírodě i v místním bazénu, hrají na flétnu, zdokonalují se ve znalostech české historie a zeměpisu i v českém jazyce. V řízené besedě si vyměňovali zkušenosti z činnosti českých krajanských spolků na Ukrajině. Děti též besedovaly s lékařskou garantkou projektu a jejími kolegyněmi, které za nimi přijely z Prahy, o zásadách péče o vlastní zdraví a o zdravém životním stylu. Odpoledne a večery jsou věnovány hrám. 

 

Krajané před hotelem Václavov, foto P. Lónová

Do Václavova přijela i Česká televize, štáb redaktora Martina Laštůvky zde natočil a ČT odvysílala zpravodajské šoty,  ty je možno zhlédnout zde.Ozdravný pobyt dětí českých krajanů Václavov 2015/2

Spejbl a Hurvínek ve Václavově, foto P. Lónová Na jubilejní Ozdravný pobyt dětí českých krajanů z oblastí postižených černobylskou havárií na Ukrajině", který 25. rokem pořádá Česko - ruská společnost za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR, děti vyslaly české krajanské spolky Holenderští Češi (děti z měst Mykolajivka a Vinnyca), Malynivské (Malyn a Malynivka), Matice volyňská (Luck), Stromovka (Dubno, Zdilbuniv), Vyšehrad (Kyjev) a Žitomyrský spolek volyňských Čechů. Pravidelný rehabilitační a edukační program dětem zpestřil výlet do Moravského krasu (za jehož zajištění děkujeme našim kolegům z Orlickoústecka) a přijetí na šumperské radnici.  foto: Šumperský a jesenický deník
Děti čekalo i překvapení: do Václavova za nimi přijeli umělecký vedoucí Divadla Spejbla a Hurvínka Martin Klásek a jeho kolegové, představili jim v několika scénkách legendární loutkové postavičky a zodpověděli několik dotazů. Krásné okamžiky budou dětem připomínat nejen fotografie, ale i článek Michala Krestýna v Šumperském a jesenickém deníku. Článek ke stažení zde.


OZDRAVNÝ POBYT 2015 ZAHÁJEN, záštitu nad ním převzal profesor J. Koutecký

Do Oskavy - Václavova v podhůří Jeseníků přijelo 56 dětí českých krajanů se svým doprovodem. Žijí na Ukrajině v oblastech postižených černobylskou havárií a u nás si během tří týdnů budou  posilovat své zdraví, zdokonalovat se v českém jazyce, znalostech České republiky, její historie a kultury.

Milé hosty spolu s realizačním týmem, který vede Mgr. Jaroslava Lónová, ve Václavově  uvítali starosta obce Stanislav Hýbner a předseda České rady ČRS Tomáš Lukavský, řešitel projektu.

Nad projektem přezval záštitu prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc.  

Ozdravný pobyt pořádá již 25. rokem Česko - ruská společnost, z.s. za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.


II. turnus Letní školy ruského a českého jazyka

       V neděli 12. 7. 2015 se do Březnice u Příbrami ve Středočeském kraji sjeli účastníci 2.  turnusu Letní školy ruského a českého jazyka. Přijeli  z  RF (z měst Voroněž, Saratov, Engels, Moskva) a z běloruského Minsku a z různých míst České republiky (Příbram, Chrudim, Přerov, Blatná, Sušice, Poděbrady, Kolín, Soběslav, Praha, Štětí, Třemošnice, Benátky nad Jizerou, Postupice, Jindřichův Hradec). 13. 7. tento turnus slavnostně zahájil vedoucí letní školy, předseda Středočeské krajské rady Česko-ruské společnosti z.s., pan Miroslav Černohorský. 

         Studenti budou 14 dní kromě každodenních tří hodin výuky jazyka také procvičovat vzájemnou komunikaci v českém a ruském jazyce při různých sportovních a relaxačních aktivitách a návštěvách kulturně-historických památek ČR.

foto Andrea Vachromějeva


Černobylské děti pojišťuje Pojišťovna VZP, a.s.

Partnerem Česko-ruské společnosti při realizaci ozdravného pobytu dětí českých krajanů z oblastí postižených černobylskou havárií se stala Pojišťovna VZP, a. s., která jeho účastníky zdravotně pojistila pro případ úrazu a náhlého onemocnění. Pojišťovna VZP je v ČR nejzkušenější pojišťovnou v oblasti zdravotního pojištění cizinců a jako jediná v tuzemsku nabízí i produkt, který svými parametry odpovídá veřejnému zdravotnímu pojištění. Letos v květnu PVZP vyhrála 2. místo v kategorii specializovaná pojišťovna v anketě Pojišťovna roku. Společenská odpovědnost je nedílnou součástí firemní kultury Pojišťovny VZP. Více informací najdete na  www.pvzp.cz  nebo  www.facebook.com/RiskujteJenZazitky.PVZP


Letní škola ruského a českého jazyka, I. turnus

V těchto dnech byl ve  VOŠ a SOŠ v Březnici zahájen první turnus 9. Letní školy ruského a českého jazyka.  Účastní se ho dvacet studentů z Nižního Novgorodu v RF a z měst Středočeského kraje a dalších regionů České republiky. Studenti z RF se učí základům českého jazyka a studenti z ČR se zdokonalují v ruském jazyce. Probíhají sportovní a kulturní akce (soutěže, táborové ohně, prezentace, besedy, promítání filmů, připravuje se kulturní program v ruském a českém jazyce na zakončení turnusu a využívají teplé počasí po výuce ke koupání v místním bazénu). Studenti navštěvují historická místa ČR. Letní školu pořádá Česko-ruská společnost, Středočeská krajská rada a záštitu nad ní převzali: starosta města Rožmitál pod Třemšínem a poslanec Parlamentu ČR  Josef Vondrášek, statutární náměstek hejtmana Středočeského kraje Milan Němec a města Březnice a Jince. Památník A. Dvořáka. foto J. Burianová


OZDRAVNÝ POBYT DĚTÍ Z ČERNOBYLSKÉ OBLASTI

      Česko - ruská společnost, z. s. pořádá letos popětadvacáté ozdravný pobyt dětí českých krajanů žijících na Ukrajině v oblastech postižených černobylskou havárií. Tři týdny se bude šest desítek dětí věnovat ozdravnému a edukačnímu programu.

     Děti k nám přijíždějí s chronickými onemocněními vyplývajícími z poruch imunity, s poruchami výživy, krvetvorby a funkcí štítné žlázy. V posledních letech bohužel přibývají i případy, kdy mají děti kromě výše zmíněného ještě kardiologické a neurologické obtíže.

       Přínos ozdravných pobytů pro jejich frekventanty je nesporný: jednoznačně to vyplývá ze zjištění lékařského garanta, ze zpráv ošetřujících ukrajinských lékařů i ze zpráv rodičů dětí.
     Pobyt je plně připraven a na děti se těšíme. Přesto uvítáme jakoukoli finanční či materiální pomoc, která pomůže dětem jejich třítýdenní ozdravný a vlastivědný pobyt v zemi jejich předků zpříjemnit a obohatit.  Podobnější informace ZDE.

Kontakt: 266 791 700, 266 791 703 - 4
   22. 5. Emil

Zítra: Vladimír

NOVÉ TELEFONNÍ SPOJENÍ
od 1. července 2016:

266 711 216, 220 877 897

Návštěvnost stránek

191830
crspol_footer.png