80. VÝROČÍ TRANSPORTU SMRTI V ROZTOKÁCH



Připomenutí solidarity, lidské pomoci a hrdinských chvil naší historie, se uskutečnilo dne 29. dubna 2025 na třech místech v Roztokách u Prahy - na nádraží, u pomníku roztockých Židů a na levohradeckém hřbitově.
nadrazi.jpg
Pamětní deska na roztockém nádraží
Všechna tři zastavení moderoval místostarosta Mgr. Tomáš Novotný a mezi hosty přivítal zástupce Parlamentu ČR, ministerstev a pražského diplomatického sboru. Přítomny byly i vnučka hrdinného přednosty stanice RNDr. Jana Najdra a a pravnučka obětavého roztockého lékaře MUDr. Rudolfa Poledníka. O své vzpomínky se podělil také pan Miroslav Košťál (1932), který jako dvanáctiletý pomáhal vězňům z vlaku smrti.
kostal.jpg
Miroslav Košťál
starosta.jpg
Místostarosta Tomáš Novotný
anna_azari.jpg
Izraelská velvyslankyně Anna Azari
Vystoupení dlouholetého roztockého učitele, pamětníka pana Václava Majera (1930) bylo plné autentických vzpomínek na události tehdejších dní.
Vzpomínám si, že maminka říkala: 'Hele, za domem je jeden vězeňský mundúr, chraň tě bůh na to sahat, ale podpal to.' Spálil jsem to a ani se nepodíval na ten červenej trojúhelníček a tak nevím odkud byl ten člověk, kterému se podařilo tady získat civilní oblek a zmizet z transportu.
Ty domy kolem nádraží byly navštěvované vězni, kterým se podařilo utéct z toho transportu. Náš soused, pan Dědič, převlékl polského vězně, vyprovodil jej až k přívozu a řekl: 'Polsko je na tuhle stranu.‘
majer.jpg
Václav Majer
* * *
O těžce nemocné vězně začaly, společně s místním lékařem, pečovat zdravotní sestry Červeného kříže. V bývalém chudobinci byl zřízen provizorní lazaret, kam pak byli převezeni nemocní s nakažlivým tyfem. Mladíci z tzv. Technische Nothilfe, ve skutečnosti nuceně nasazení studenti českých středních škol, vynášeli z vlaku mrtvé. Poměrně vysokému počtu vězňů, podle dostupných pramenů se odhaduje až třem stovkám, se podařilo s pomocí obyvatel Roztok z transportu utéct. Ukrývali se v domech okolo trati nebo v lese, kam jim lidé přinášeli jídlo.
Začátkem května bylo deset obětí z transportu pietně pohřbeno. Pohřbu se zúčastnilo velké množství lidí. Ten pohřeb se konal ještě v době, kdy byli v Roztokách Němci. Pro ostatní vězně strastiplná cesta pokračovala, z Roztok směřoval transport dál na jih. U Sedlčan vlak znovu kvůli rozbité trati zůstal stát. Hladoví vězni z vlaku vyskákali, aby se v okolí pokusili najít něco k jídlu.
Tentokrát jim jídlo nikdo nepřinášel, vlak stál v prostoru sedlčanského cvičiště jednotek SS a namísto soucitu přišla smrt. Jeden z důstojníků SS nechal desítky vězňů postřílet. Utrpení skončilo až 8. května 1945 kdy vlak u jihočeské obce Velešín osvobodili čeští povstalci s pomocí vojáků Ruské osvobozenecké armády.
* * *
armada1.jpg
Pietní akce na  na levohradeckém hřbitově
staro_mistostaro.jpg
Akce se zúčastnili také příslušníci armády ČR
V pravé části snímku místostarosta Tomáš Novotný a starosta Jaroslav Drda
Před hřbitovem bylo připraveno malé občerstvení a pan Václav Majer v úzkém kruhu vzpomínal, jak jednotka Rudé armády tábořila na loukách u Vltavy a do domu jeho rodičů se nastěhoval politický velitel, major Burov. To byl docela problém, protože u Majerových od jara bydlel, či spíše se ukrýval, jiný Rus. Manžel Václavovy tety se jmenoval Pavel Izačenkov a do Československa emigroval ve dvacátých letech.
Problém byl v tom, že za bojovými jednotkami Rudé armády šly jednotky sovětské vojenské kontrarozvědky SMĚRŠ (СМЕРШ akronym od СМЕРть Шпионам - Smrt špionům), které na osvobozeném území zajišťovaly ruské uprchlíky z řad tzv. bílé emigrace (protisovětské opozice), příslušníky Ruské osvobozenecké armády (tzv. vlasovce) a členy dalších proněmeckých organizací tvořených Rusy. Tito lidi potom, obvykle bez souhlasu hostitelské země, byli převáženi do SSSR.
Václav Majer vzpomíná:
„Strýc Pavel počítal s nejhorším. Vydržel to ale jen čtyři dny a pak, když jsme s majorem Burovem zrovna večeřeli, přišel za námi. Otevřel dveře a řekl: ‚Dobrý večer.‘ Samozřejmě s ruským přízvukem.
Major ihned pochopil:  ‚Ty ruskij!‘ Zvedl se, došel až k němu a řekl: ‚Ty jsi bílý, já jsem rudý.‘ A podali si ruce.
Pro strýčka si nikdo nepřišel a my dodnes nevíme, jestli ho hledali a nenašli, nebo jestli ho zachránil major Burov.“
Pan učitel Majer také vzpomínal na to, jak tábořící vojáci krásně zpívali – předzpěvák začal a ostatní se přidali.
Vzpomněl byste si ještě co zpívali?
No ovšem, zazpívám, aspoň melodii.
To je přece ukrajinská lidová Rozpriahajte chlopci koňi - Vypřahejte chlapci koně.
Byli tedy ti vojáci ze vzpomínek pana Majera Ukrajinci? Mohli být, ale nemuseli - ta písnička zazněla v hudebním filmu Traktoristé «Трактористы» a byla od roku 1939 v Sovětském svazu velmi populární.

O transportu smrti jsme již na našich stránkách psali v článku MÁJOVÁ VZPOMÍNÁNÍ – HRDINOVÉ Z ROZTOK A VLAK SMRTI
Jiří Klapka
Foto: Jan Žirovnický