Připomenutí solidarity, lidské pomoci a hrdinských chvil naší historie, se uskutečnilo dne 29. dubna 2025 na třech místech v Roztokách u Prahy - na nádraží, u pomníku roztockých Židů a na levohradeckém hřbitově.
Pamětní deska na roztockém nádraží
Všechna tři zastavení moderoval místostarosta Mgr. Tomáš Novotný a mezi hosty přivítal zástupce Parlamentu ČR, ministerstev a pražského diplomatického sboru. Přítomny byly i vnučka hrdinného přednosty stanice RNDr. Jana Najdra a a pravnučka obětavého roztockého lékaře MUDr. Rudolfa Poledníka. O své vzpomínky se podělil také pan Miroslav Košťál (1932), který jako dvanáctiletý pomáhal vězňům z vlaku smrti.
Miroslav Košťál
Místostarosta Tomáš Novotný
Izraelská velvyslankyně Anna Azari
Vystoupení dlouholetého roztockého učitele, pamětníka pana Václava Majera (1930) bylo plné autentických vzpomínek na události tehdejších dní.
Vzpomínám si, že maminka říkala: 'Hele, za domem je jeden vězeňský mundúr, chraň tě bůh na to sahat, ale podpal to.' Spálil jsem to a ani se nepodíval na ten červenej trojúhelníček a tak nevím odkud byl ten člověk, kterému se podařilo tady získat civilní oblek a zmizet z transportu.
Ty domy kolem nádraží byly navštěvované vězni, kterým se podařilo utéct z toho transportu. Náš soused, pan Dědič, převlékl polského vězně, vyprovodil jej až k přívozu a řekl: 'Polsko je na tuhle stranu.‘
Václav Majer
* * *
O těžce nemocné vězně začaly, společně s místním lékařem, pečovat zdravotní sestry Červeného kříže. V bývalém chudobinci byl zřízen provizorní lazaret, kam pak byli převezeni nemocní s nakažlivým tyfem. Mladíci z tzv. Technische Nothilfe, ve skutečnosti nuceně nasazení studenti českých středních škol, vynášeli z vlaku mrtvé. Poměrně vysokému počtu vězňů, podle dostupných pramenů se odhaduje až třem stovkám, se podařilo s pomocí obyvatel Roztok z transportu utéct. Ukrývali se v domech okolo trati nebo v lese, kam jim lidé přinášeli jídlo.
Začátkem května bylo deset obětí z transportu pietně pohřbeno. Pohřbu se zúčastnilo velké množství lidí. Ten pohřeb se konal ještě v době, kdy byli v Roztokách Němci. Pro ostatní vězně strastiplná cesta pokračovala, z Roztok směřoval transport dál na jih. U Sedlčan vlak znovu kvůli rozbité trati zůstal stát. Hladoví vězni z vlaku vyskákali, aby se v okolí pokusili najít něco k jídlu.
Tentokrát jim jídlo nikdo nepřinášel, vlak stál v prostoru sedlčanského cvičiště jednotek SS a namísto soucitu přišla smrt. Jeden z důstojníků SS nechal desítky vězňů postřílet. Utrpení skončilo až 8. května 1945 kdy vlak u jihočeské obce Velešín osvobodili čeští povstalci s pomocí vojáků Ruské osvobozenecké armády.
* * *
Pietní akce na na levohradeckém hřbitově
Akce se zúčastnili také příslušníci armády ČR
V pravé části snímku místostarosta Tomáš Novotný a starosta Jaroslav Drda
Před hřbitovem bylo připraveno malé občerstvení a pan Václav Majer v úzkém kruhu vzpomínal, jak jednotka Rudé armády tábořila na loukách u Vltavy a do domu jeho rodičů se nastěhoval politický velitel, major Burov. To byl docela problém, protože u Majerových od jara bydlel, či spíše se ukrýval, jiný Rus. Manžel Václavovy tety se jmenoval Pavel Izačenkov a do Československa emigroval ve dvacátých letech.
Problém byl v tom, že za bojovými jednotkami Rudé armády šly jednotky sovětské vojenské kontrarozvědky SMĚRŠ (СМЕРШ akronym od СМЕРть Шпионам - Smrt špionům), které na osvobozeném území zajišťovaly ruské uprchlíky z řad tzv. bílé emigrace (protisovětské opozice), příslušníky Ruské osvobozenecké armády (tzv. vlasovce) a členy dalších proněmeckých organizací tvořených Rusy. Tito lidi potom, obvykle bez souhlasu hostitelské země, byli převáženi do SSSR.
Václav Majer vzpomíná:
„Strýc Pavel počítal s nejhorším. Vydržel to ale jen čtyři dny a pak, když jsme s majorem Burovem zrovna večeřeli, přišel za námi. Otevřel dveře a řekl: ‚Dobrý večer.‘ Samozřejmě s ruským přízvukem.
Major ihned pochopil: ‚Ty ruskij!‘ Zvedl se, došel až k němu a řekl: ‚Ty jsi bílý, já jsem rudý.‘ A podali si ruce.
Pro strýčka si nikdo nepřišel a my dodnes nevíme, jestli ho hledali a nenašli, nebo jestli ho zachránil major Burov.“
Pan učitel Majer také vzpomínal na to, jak tábořící vojáci krásně zpívali – předzpěvák začal a ostatní se přidali.
Vzpomněl byste si ještě co zpívali?
No ovšem, zazpívám, aspoň melodii.
To je přece ukrajinská lidová Rozpriahajte chlopci koňi - Vypřahejte chlapci koně.
Byli tedy ti vojáci ze vzpomínek pana Majera Ukrajinci? Mohli být, ale nemuseli - ta písnička zazněla v hudebním filmu Traktoristé «Трактористы» a byla od roku 1939 v Sovětském svazu velmi populární.
Jiří Klapka
Foto: Jan Žirovnický