KATALOG RUSKÝCH VÁLEČNÝCH HROBŮ NA PLZEŇSKUSlavnostní představení Katalogu ruských válečných hrobů na Plzeňsku se uskutečnilo 28. července 2020 v Ruském centru při Západočeské univerzitě. Jako připomínku obětí a poděkování padlým vojákům v I. a II. světové válce připravil publikaci Generální konzulát Ruské federace v Karlových Varech spolu s Plzeňským krajem a dalšími partnery.
Oficiálního představení knihy se zúčastnil nový generální konzul Ruské federace v Karlových Varech Vladimír Konstantinovič Potapkin, za Plzeňský kraj náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová a náměstek hejtmana Ivo Grüner. Mezi dalšími hosty byli zástupci Ministerstva obrany Ruska v čele s Alexejem Nikolajevičem Trjakinem, vedoucím zastoupení Ministerstva obrany RF pro organizaci vojensko-memoriální činnost v ČR. Za Ústav jazykové přípravy se akce zúčastnil Mgr. Václav Trejbal, zástupce ředitelky, Mgr. Vlasta Klausová, vedoucí Ruského centra a Mgr. Varvara Golovatina, metodik Ruského centra.
Katalog byl připraven zastoupením Ministerstva obrany Ruska v ČR ve spolupráci s Krajským úřadem Plzeňského kraje a byl vydán Velvyslanectvím Ruska v ČR. Publikace obsahuje evidenční karty všech ruských a sovětských válečných hrobů na území regionu, v nichž jsou uvedeny popisy, poloha a souřadnice, fotografie památníků, jmenné seznamy pohřbených. Vychází v tištěné i elektronické podobě.
Na území Plzeňského kraje se nachází celkem 83 válečných hrobů s celkem 265 vojáky z období II. světové války. Náročná práce a rozsáhlé využití dostupných zdrojů pomohly upřesnit údaje o 24 hrobech, najít 45 nových jmen a identifikovat 61 osobu.
Spoluautor publikace ing. Milan Jenčík
s ředitelkou Ruského centra Mgr. Vlastou Klausovou.
 
 

Komentáře


  • 24. 9. 2020 19:06
    JUDr. Josef Bína
    Katalog

    Milá Vlasto i Vy ostatní co jste se zúčastnili na práci k vyhotovení podkladů, zpracování a vydání jak v knižní tak i elektronické podobě, patří veliké poděkování. Moc pěkná ale hlavně důležitá publikace v této nedobré době, kdy je pohrdáno hrdiny sovětské armády a občany Sovětského svazu, kteří padli při osvobozování Československa a dalších východoevropských zemí od německého fašismu. Dnešní mládež je 30 let přesvědčována, že II. světovou válku začalo Rusko a že Československo osvobodila americká armáda. Ptám se, kde jsou hroby „osvoboditelů – amerických vojáků“? A kolik jich je? Našim hlavním osvoboditelům Rudé armádě a všem padlým patří slova S. K. NEUMANNa – VÁM PODĚKOVÁNÍ A LÁSKU VÁM. „Člověk zemře dvakrát: poprvé - fyzicky, podruhé - když na něj zapomeneme“ NEZAPOMENEME!!!


Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů