Pojďte se přátelit s jinými zeměmi. Jazyková škola ´Czech Prestige´ v Praze představujeDatum konání:
20.5.2017

 

Rádi bychom veřejnosti přiblížili náš nový projekt "Mosty přátelství". Ve škole stále pracujeme na obohacování našeho života - říká Mgr. Eva Levá, vedoucí učitelka slovanského oddělení Jazykové školy "Czech Prestige" Natálie Gorbaněvské v Praze.

Pojďte se přátelit s jinými zeměmi

Jako ruští rodilí mluvčí a pražští studenti se chceme přátelit s vrstevníky – studenty českých středních škol.

Foto zdroj czechprestige.cz

Je to nejen příjemné, ale podle našich pedagogů, také velmi užitečné. Naši studenti potřebují jak praxi v konverzaci, tak i získávání zkušeností při veřejných vystoupeních. Vždyť už v prvním semestru (věříme, že naše děti na vybrané VŠ postoupí) budou muset vystupovat v češtině před publikem ve velkých auditoriích s prezentacemi a referáty. Nad stresem se dá zvítězit pouze tréninkem a zkušenosti zas získáme pouze „v boji“.

Je třeba podotknout, že doba pro nasměrování mostů je teď nejpříhodnější. Zájem o ruský jazyk se totiž v Čechách značně zvýšil, a roste i zvědavost mladých – "a co je tam, na Východě?"


Foto zdroj czechprestige.cz

První, s kým se naše děti spřátelily, byli studenti Karlínské obchodní akademie-Vyšší odborné školy ekonomické, které jsme navštívili 26. dubna. Pro místní bylo velmi zajímavé osobně se setkat s cizinci, kteří pocházejí z "tajemného" Kazachstánu. Málokterý mladý Čech má totiž ponětí o tom, kde se nachází a čím je tato země pozoruhodná.

A přátelství vrstevníků z různých zemí je tím užitečnější: ať poznají jeden druhého pro jazykové obohacení a kulturní rozvoj. Ať jsou mosty pevné a slouží dlouho!

Foto zdroj czechprestige.cz

A nakonec – dojmy účastníků tohoto zajímavého setkání.

Mgr. Eva Levá:

Dnešním dnem jsme zahájili projekt POZNEJ MOU ZEMI, který připravila naše jazyková škola za podpory České asociace rusistů a Česko-ruské společnosti.

Cílem tohoto projektu je seznámení studentů českých středních škol a gymnázií s reáliemi zemí bývalého Sovětského svazu, konverzace studentů v češtině i ruštině a navázání spolupráce a přátelství.

Naši studenti dostali za úkol připravit si prezentace s komentářem o svých zemích (Rusko, Kazachstán, Ukrajina, Bělorusko), což zvládli na jedničku.

První školou, které se naše nabídka zalíbila, byla Karlínská obchodní akademie a VOŠE v Kollárově ulici. S vyučujícím ruského jazyka, magistrem Miroslavem Havlem jsme se pro začátek domluvili na Kazachstánu, neboť ten je českým studentům vesměs neznámý.

Prezentaci o Kazachstánu připravili Aigerim Rakhimova, Arina Ruziyeva a Artur Novosselov. Vzhledem k účasti studentů jak z prvního, tak z druhého ročníku jsme zvolili kombinaci češtiny i ruštiny. Prezentace byla poutavá a po počátečních oboustranných rozpacích se naši i čeští studenti za pomoci pedagogů osmělili k otázkám, týkajím se jak samotného Kazachstánu, tak i života v České republice z pohledu cizinců. Naši studenti dostali od těch českých zároveň hned zpětnou vazbu, která byla velmi pozitivní. Než jsme odešli, studenti si ještě stačili vyměnit kontakty, aby mohli v konverzaci pokračovat i za branami školy.

Děkujeme Mgr. Miroslavu Havlovi i panu řediteli Mgr. Petrovi Žákovi z Karlínské OA a VOŠE za velmi mile přijetí a těšíme se na další spolupráci.

P. S. - A už se těšíme do Příbrami!

 MĚSTO PŘÍBRAM

Podpořeno z grantu MĚSTA PŘÍBRAMAigerim Rakhimova:

Dnešní den byl pro nás velmi zvláštní. Měli jsme skvělou šanci ukázat a povědět Čechům něco zajímavého o svých zemích. Díky této možnosti jsme mohli prověřit naši hovorovou češtinu.

Líbilo se nám všechno a dokonce sama budova té školy, vedle které se nacházel chrám sv. Cyrila a Metoděje, kam jsme se zašli před prezentací podívat a trošku se inspirovat.

Učitel ruštiny i pan ředitel Karlínské obchodní akademie, kteří nás vítali, byli velmi laskaví. Během celé prezentace se nám snažili nějak pomoct a ptali se na různé věci o naší zemi.

Českým studentům se naše prezentace moc líbila a oni byli moc zvědaví. Chtěli vědět víc o naších tradicích a kultuře v Kazachstánu a také se ptali na náš skutečný život v Praze. Před koncem jsme si vyměnili své osobní kontakty a uchovali si v paměti ten překrásný den.
(czechprestige.cz)

 

 PS:  Následnou velmi úspěšnou akcí byla beseda 5. května 2017, která se uskutečnila v příbramském Gymnáziu Pod Svatou Horou díky grantu města Příbram, ve spolupráci s dr. Jakubem Konečným. O zájmu studentů svědčí fotografie z průběhu akce. 

gymnazium-pribramm.jpg

 (-r)


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů