Májová vzpomínání 8 – spisovatel L. M. PařízekVětší cenu než názory některých historiků mají svědectví pamětníků - očitých svědků. Většina jich už bohužel odešla, ale mnozí z nich tu svědectví zanechali.
l_m_parizek_W.jpg
Český cestovatel a spisovatel L. M. Pařízek (Ladislav Mikeš Pařízek 1907-1988) vzpomínal v knize Mé cesty za dobrodužstvím:
„Byla to doba, která stmelila lidi různých povolání, z nichž se mnozí scházeli ve větších či menších kroužcích v soukromí, aby poslouchali hlasy ze zahraničí. Každý z nás byl rozeným stratégem ve chvílích, kdy jsme bojovali nad mapou Evropy slovy plnými naděje. A utěšovali jsme se politickými anekdotami.
Po porážce u Stalingradu se nezadržitelně přibližoval konec. Tehdy jsem ujednal s dr. Štorchem-Marienem, že napíši reportážní knihu o konci války, jak bude v Praze probíhat. Ovšem dožiji-li se toho. Dožil jsem se, a tak vznikla reportážní kniha „A lid povstal", kterou vydalo Štorchovo nakladatelství Aventinum.“
a_lid_povstal_W.jpg
 
Na Pražské povstání vzpomíná L. M. Pařízek ve své pozoruhodné autobiografické knize
Mé cesty za dobrodružstvím
.
me_cesty_za_dobr_W.jpg

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů