SLOVANSKÉ MÝTY, BÁJE A POEZIEO ruském vydání knihy Nejstarší slovanské mýty a báje doc. Jaromíra Slušného jsme informovali na našich stránkách již v březnu letošního roku. Kniha v překladu Galiny Lifšic-Artěmjevové se velmi dobře prodává a tak když jsme jí 26. května 2021 prezentovali ve Slovenském domě v Praze, byla již téměř vyprodaná.
název
O milé akci s verši a písněmi, kterou zdařile moderoval Vladimír Skalský, informoval časopis Slovenské dotyky 6/7 2021.
Slovanské mýty a báje ... slovenského historika, dlhoročného predstaviteľa Obce Slovákov v ČR, docenta Jaromíra Slušného vyšli v ruskom preklade, čo je nemalý autorský úspech, ktorý sa rozhodli Združenie Slovákov Praha a Slovenský dom v Prahe odprezentovať. Na krste tejto knihy bol predseda Česko-ruskej spoločnosti i Československej scény Jiří Klapka v úlohe skutočného krstného otca - bol totiž iniciátorom jej vydania.
Na podujatí navyše i zaspieval niekoľko, prevažne ruských piesní. Súčasne sa odprezentovala - hoci prostredníctvom „telemostu“ - zbierka básní herca Radovana Masára Slavjan.
Sbírka poezie Slavjan vyšla v několika slovanských jazycích, v zajímavém knižním vydání. Rozvádí souvislosti s pojmy: „Já – můj – rodný – domov – národní – rodina – Slovan – hodnoty – život – stvoření - pravda.“
Její motto je v básni Zvolávacia:
„Spojme ruky, spojme srdcia, veď v jednote je naša sila.
Nech každá báseň zvolávacia by naše duše zjednotila!“
Masár Radovan.jpg
Radovan Masár
Radovan Masár je producent, scénárista a herec. Tvoří originální básnické sbírky. V současnosti pracuje jako moderátor a redaktor zpravodajství v regionální televizi.