ARS POETICA - PUŠKINŮV PAMÁTNÍK ANEB VEZMĚME SE ZA RUCE, PŘÁTELÉDruhé regionální kolo festivalu ARS POETICA 2023 se konalo v pátek 21. dubna 2023 ve Slovenském domě v Praze.
Mottem Pražského a Středočeského regionálního kola, ve kterém vedle sebe vystoupili čeští, slovenští, kazašští, kirgizští, ruští i ukrajinští interpreti byl verš písně Bulata Okudžavy Vezměme se za ruce, přátelé.
vsichni_praha_W.jpg
V podání účastníků ze základních a středních škol, vyslechla porota kromě veršů A. S. Puškina, také díla M. J. Lermontova, A. Bloka, S. Michalkova, S. Jesenina, E. Asadova, A. Achmatovové a dalších autorů. Většina vystupujících přednášela s velkým zaujetím a řada z nich postoupila do republikového kola, které se bude konat 6. června 2023, opět ve Slovenském domě.
Milým obohacením programu byla účast členů Bard klubu Praha Vitaliny Dvorcové a Sergeje Leděncova (na skupinovém snímku vpravo dole). Vystoupili se zhudebněnou ruskou poezií a jako zajímavost zazpívali do ruštiny přeložené písně Jaromíra Nohavicy Sarajevo a Minulost.
Eva Levá
Foto: Jitka Foglová Rezková
* * *
s01_praha_W.jpg
Bekbolat Sagizhanov z Best School Company Prague
přednesl báseň M. Lermontova Бородино
s02_praha_W.jpg
Valerie Bryzgalova (Czech Prestige Praha) recitovala verše
Eduarda Asadova Когда нам встречается в людях дурное...
s03_praha_W.jpg
Andrea Vedralová ze ZŠ Čelákovice přednesla verše
z díla Genricha Sapgira Про овечку и человечка
s05_praha_W.jpg
Jako host vystoupila Aruzhan Raikhanova z Czech Prestige Praha.
Citlivě zahrála na flétnu písně skladatele Abaje Тихой ночью при луне
porota_praha_W.jpg
Porota neměla jednoduché rozhodování – zleva E. Levá, J. Klapka a Z. Havelková