100.VÝROČÍ ZALOŽENÍ INTERHELPA ANEB MŮJ KYRGYZSTÁNU příležitosti 100. výročí založení Interhelpa se uskutečnila 2. září 2023 v Malém asijském muzeu v Ledcích u Kladna malá slavnost s komponovaným programem nazvaným Můj Kyrgyzstán.
Setkání zahájil zakladatel a ředitel muzea, známý orientalista PhDr. Jiří Šíma, DrSc. a přivítal účinkující – Mgr. Alexandra Ivanova a Mgr. Jiřího Klapku, který začal po „jiráskovsku“: „Pojďte a poslyšte příběhy dávných časů, pojďte a poslyšte příběh přátelství, obětavosti, pracovitosti, talentu a lásky“.
Zahrál píseň Čechy krásné, Čechy mé! (původní název této písně je Vlastenecké hory). A zpívali s ním všichni.
ivanov_klapka_W.jpg
Následovala krátká informace o Interhelpu a po ní životní příběh hlavního účinkujícího Mgr. Alexandra Ivanova. Jeho dědeček Vladimír Tkačík pocházel z Ostravska a vyrůstal v kolonii Interhelpo.
Alexandr vystudoval práva a působil jako poradce prezidenta Kyrgyzstánu. V létě roku 2014 se účastnil semináře v Petrohradě. Zde se uskutečnilo osudové setkání s českou učitelkou Mgr. Janou Maksoudovou z Litoměřicka a o čtyři roky později byla svatba.
ivanov_prednasejici_W.jpg
Alexandr si nasadil kalpak, oblékl vyšívaný chalát a na úvod svého vystoupení promítl krátký film o Kyrgyzstánu. Následovalo živé vyprávění, které provázela manželka Jana promítáním fotografií, pořízených v Kyrgyzstánu při loňské a letošní dovolené. Alexandr na požádání zatančil a dokonce zazpíval kyrgyzskou verzi písně Tancuj, tancuj vykrúcaj.
ivanov_tancici_W.jpg
Jiří Klapka pak pokračoval českými písněmi, které zněly v Interhelpu česky i rusky a volně se přešlo k přátelskému besedování s kyrgyzsko-českým pohoštěním. Podával se čaj, skvělé moučníky, které připravila choť dr. Šímy, paní Arianzl, ochutnávaly se bonbony z Biškeku a unikátní tvrdé sýrové kuličky, zvané kurut. Bylo to pěkné odpoledne v Malém asijském muzeu.
-JR-
Filmy o Kyrgyzstánu
cedule_W.jpg
Tabulka na Domě kultury v Biškeku
interhelpo_karina_W.jpg
Dnešní stav jednoho z domů "Československé kolonie"