80. VÝROČÍ KONCE BLOKÁDY LENINGRADUDne 27. ledna 1944 prorazili sovětští vojáci na všech důležitých komunikačních uzlech frontu a blokáda Leningradu definitivně skončila. Německá skupina armád Sever zde ztratila bezmála 600 tisíc mužů.
1002_W.jpg
* * *
Studenti a zaměstnanci Petrohradské státní univerzity si 27. ledna 2024 připomněli 80. výročí osvobození Leningradu od fašistické blokády a uctili památku obyvatel a obránců Leningradu.
Celý týden se na Petrohradské státní univerzitě konaly oslavy na počest památného data. Dobrovolníci předali dárky vysokoškolským studentům - veteránům a obyvatelům obleženého Leningradu. Po celém městě se konaly koncerty, přednášky, promítaly se filmy s tématikou blokády.
Na začátku Velké vlastenecké války měla Leningradská státní univerzita asi 10 tisíc zaměstnanců a studentů - více než 2 500 z nich se dobrovolně přihlásilo na frontu. Ostatní zůstali v Leningradu a podíleli se na obraně města: kopali zákopy, pracovali v nemocnicích a cvičili obyvatele Leningradu v poskytování první pomoci.
1001_W.jpg
V historické budově fakulty byla zřízena nemocnice. Univerzita na svém území v prvních dnech války pořádala kurzy pro školení sester. Po absolvování 400 hodinového programu bylo promováno 160 specialistů. V leningradských nemocnicích v prvních měsících války pracovalo 250 žen z řad univerzitních profesorek, učitelek a výzkumnic.
Čin těch, kteří odešli na frontu, kteří se nevrátili, čin vysokoškolských studentů, kteří přežili blokádu a bránili Leningrad, bojovali za svobodu, musí navždy zůstat v srdcích jejich potomků. Blahopřeji vám k tomuto významnému svátku a vyzývám vás, abyste uchovali památku vysokoškoláků a vzdali hold minulosti.
První prorektorka Petrohradské státní univerzity Elena Černovová
1003_W.jpg