Již v dubnu se lidé na Valašsku a Příbramsku sešli u pomníků partyzánů a v Roztokách u Prahy si připomněli obětavou pomoc Roztockých několika stovkám vězňům z transportu smrti.
* * *
Na bratislavském Slavíně slovenský premiér Robert Fico, společně se zástupci vlády a parlamentu, uctil 4. dubna 2024 Den vítězství nad fašismem a Památku padlých. Ve svém projevu řekl:
„Pravda o druhej svetovej vojne je základom nášho bytia. Ak má niekto tendenciu prekrúcať druhú svetovú vojnu, že to bolo inak, že to neboli národy Sovietskeho zväzu, ktoré zohrali rozhodujúcu úlohu, tak jednoducho klame.“
Na Slavíně je pohřbeno 6 845 sovětských vojáků, kteří padli v bojích o Bratislavu.
* * *
Májová vzpomínání probíhala dále na Břeclavsku, Ostravsku, Královéhradecku, Brněnsku a na dalších místech republiky. Bohatý program měly Slavnosti svobody v Plzni, které se konaly ve dnech 3. - 6. května 2024.
PRAHA - KOBYLISY
Pražská vzpomínání byla mnohem skromnější. Lidé přicházeli na Kobyliskou střelnici, popraviště z dob německé okupace, kde bylo v období od 30. září 1941 do 7. května 1945 popraveno více než osm set lidí.
Ing. Jaroslav Vodička, předseda Svazu bojovníků za svobodu,
paní Anna Šádková, manželka bývalého předsedy Svazu protifašistických
bojovníků Františka Šádka a prezident Václav Klaus
Památník polské armády v Kobylisích
PRAHA - VOKOVICE
Na Vokovickém hřbitově se pietní akt konal u Památníku českých a sovětských obětí Květnového povstání roku 1945.
PRAHA - OLŠANY
Na Olšanské hřbitovy lidé spontánně přicházeli již od pátého května. Největší účast byla ve dnech 8. a 9. května 2024.
V Praze probíhaly poslední boje 9. května, neboť příměří z předchozího dne uzavřel sice Wehrmacht, nikoliv však SS. Německá armáda by nesložila kapitulaci do rukou českých povstalců nebýt vítězící Rudé armády. Bojovalo se až do večerních hodin 9. května 1945. Nejtěžší boje toho dne probíhaly na Smíchově. Až v sedm večer utichla střelba mezi povstalci a jednotkami SS na Barrandově a na Zlíchově. V jiných částech města ještě později.
MILÍN U PŘÍBRAMI
Poslední výstřely 2. světové války zazněly ve Slivici u středočeského Milína až 12. května 1945 asi ve 3 hodiny ráno. Němci opustili své pozice a vzdali se Sovětům.
Jiří Klapka