MÁJOVÉ OSLAVY VE VÍDNINa květnovém setkání Bard-klubu Praha, 15. května 2024 ve Slovenském domě, byl hlavním účinkujícím písničkář Stanislav Dalský. Zpíval, hrál, ale hlavně vyprávěl o své májové návštěvě Vídně, kam jej pozval vídeňský Bard-klub. Hovořil také o tamních oslavách Dne vítězství.
sizova_dalsky.jpg
Písničkář Stanislav Dalský a vedoucí Bard-klubu Praha Táňa Sizová
Ve středu 8. května odpoledne se ve Vídeňském mezinárodním centru uskutečnil večer písní Vladimíra Vysockého a Bulata Okudžavy a také písní z dob Velké vlastenecké války a poválečných let. Zpívalo se také 9. května na několika veřejných prostranstvích a rakouská policie dohlížela na pořádek a bezpečnost.
rusky_pamatnik.jpg
Ruský památník na Schwarzenbergově náměstí, Vídeň
Foto: © C.Stadler/Bwag
Od 16. hodiny se pak uskutečnil velký koncert na Maria-Theresien-Platz. Začal literárně-hudební kompozicí na téma dobových písní a veršů a v 17:30 hodin vyšel z Náměstí Marie Terezie ulicí Ringstrasse Nesmrtelný pluk. Došel na Schwarzenbergovo náměstí (Schwarzenbergplatz) k Památníku sovětskému vojínu-osvoboditeli *). Tam až do dvacáté druhé hodiny pokračoval kulturní program, tradiční setkání krajanů a společné zpívání.
* * *
Ty známé písně jsme si zazpívali v našem Bard-klubu také a byli jsme rádi, že náš zástupce vystupoval na vídeňských oslavách.
bardcluv_slovdum.jpg
Písničkář Stanislav Dalský na květnovém setkání Bard-klubu Praha ve Slovenském domě.
Přemýšlíme o tom, zda 80. výročí Dne vítězství nepojedeme slavit do Vídně.
Táňa Sizová
vedoucí Bard-klubu Praha
*) Památník Rudé armády, Schwarzenbergplatz, Vídeň, Rakousko
Památník Rudé armády, místně známý jako Russendenkmal (ruský památník). Byl postaven v roce 1946 sovětskou armádou, která okupovala část města až do roku 1955. Před tímto rokem pomník doprovázel tank T-34.
Památník tvoří půlkruhová kolonáda s dvacetimetrovým centrálním sloupem zakončeným monumentální dvanáctimetrovou sochou sovětského vojáka. Je navržen v typickém strnulém a slavnostním stylu, který běžně používala sovětská armáda. Památník je velmi podobný jiným památníkům postaveným v té době sovětskou armádou ve městech jako Berlín a Budapešť.
rus_pamatnik.jpg