KRAJSKÁ RADA ČESKO-RUSKÉ SPOLEČNOSTI V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJIKRAJSKÁ RADA ČESKO-RUSKÉ SPOLEČNOSTI V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI
Z činnosti krajské rady Česko-ruské společnosti v prvním pololetí letošního roku vybíráme:
U příležitosti 81. výročí Stalingradské bitvy a 80. výročí prolomení blokády Leningradu se 2. února 2024 konala v prostorách restaurace U Chýlků v Ostravě-Hrabůvce beseda s koncertem s písní válečných let v podání Mgr. Igora Jelínka. Další den jsme se podíleli na organizaci 14. ročníku střelecké soutěže Memoriálu ostřelovače Vasilije Zajceva na střelnici Skalka v Ostravě-Porubě. Vítězům byly tradičně předány diplomy a zajímavé ceny.
V březnu uspořádala odbočka v Ostravě-Michálkovicích oslavu Mezinárodního dne žen, 14.3. jsme se zúčastnili pietního aktu u památníku 8. pěšího pluku ve Frýdku-Místku, jehož posádka se postavila se zbraní v ruce v březnu 1939 proti okupaci ČSR fašistickým Německem.
lhota_W.jpg
Pietní akt ve Lhotě
Společně s partnery jsme se v dubnu a květnu podíleli na pietních aktech v lese u Velké Polomi u pomníku sestřelených letců Komleva a Kiotova a u pomníku čs. tankisty Pochožaje – 21.4. a 29.4. jsme se zúčastnili objíždění památníků v místech bojů Ostravsko-opavské operace. 30. dubna se uskutečnil pietní akt u příležitosti 79. výročí osvobození Ostravy u Památníku osvoboditelů v Komenského sadech v Ostravě a položení kytic u tanku 051 a památníku Miloše Sýkory na Slezské Ostravě. Pietní shromáždění s položením květin u památníku a hrobů rudoarmějců ve Frýdku-Místku se konalo 1. května.
svinov_W.jpg
Pietní akt ve Svinově
Tradiční pietní akce Nesmrtelný pluk se uskutečnila u památníku osvoboditelů v Komenského sadech 9. května. Pietní akty se konaly také v Karviné, Bruntále a v Michálkovicích. Výročí napadení Sovětského svazu fašistickým Německem jsme si připomněli 22. června na vzpomínkové akci v Národním památníku 2. světové války v Hrabyni.
Na druhé pololetí letošního roku připravujeme u příležitosti 80. výročí Karpatsko-dukelské operace zájezd do Svidníku a na Duklu.
RSDr. Karel Šesták