KRAJSKÁ RADA ČESKO-RUSKÉ SPOLEČNOSTI V HRADECKÉM KRAJI



Z činnosti Krajské rady Česko-ruské společnosti v prvním pololetí letošního roku vybíráme:
Koncem března – 21. 3. 2024 jsme navštívili obec Leškovice, kde jsme se zúčastnili uctění památky padlých příslušníků štábu partyzánské skupiny Mistr Jan Hus. Přišlo zde o život sedm mladých partyzánů pod vedením majora Fomina. Stojí zde památník, u kterého jsme společně s dalšími účastníky akce položili květiny.
* * *
Regionální přehlídka festivalu ARS POETICA – Puškinův památník se konala 11. dubna v prostorách hradeckého informačního střediska. Připravili jsme občerstvení pro všechny účastníky a shlédli pěkný a veselý program se znamenitými recitátory.
Odpoledne jsme pak byli organizátory besedy, na které jsme přivítali Vítězslava Pilmaiera, Jiřího Havla a Ivana Kratochvíla. Se zaujetím jsme vyslechli jejich vystoupení na aktuální témata, která nás všechny znepokojují.
* * *
Ve čtvrtek 9. května jsme si společně s ostatními vlasteneckými organizacemi připomněli na Lesním hřbitově v Hradci Králové výročí osvobození. Sešlo se nás tam více než padesát.
lesni_hrbitov.jpg
Na úvod nám studentka pedagogické fakulty zazpívala českou i slovenskou hymnu a po krátkém proslovu jsme si společně zazpívali dobové písně. Vyfotografovali jsme se, připili si na zdraví a většina z nás pokračovala v cestě lesem k hospůdce U Vlka, kde nám majitel Jan Mrázek připravil výborné opečené klobásy s pivem.
* * *
Jako každoročně jsme uspořádali zájezd autobusem do Terezína, na Terezínskou tryznu v neděli dne 19. května. Jelo s námi i 10 dětí ze Základní školy Plotiště nad Labem s ředitelkou Ilonou Hojnou. Tryzna v Terezíně se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje jako odkaz tzv. Buchenwaldské přísahy. Obsahem tohoto dokumentu bylo přání osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945 neustávat v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.
Po nástupu Čestné stráže a hudby následovalo kladení věnců a kytic na Národním hřbitově. Byli jsme zařazeni do průvodu, položili u památníku květiny a po skončení oficiální části si s průvodcem prohlédli celou pevnost. Je zapotřebí si stále připomínat historii, připomínat ji především mladé generaci. Aby se již nikdy neopakovala.
vence_stuhy.jpg
Při zpáteční cestě jsme se zastavili Litoměřicích, kde nás zaujala věž Kalich. Vystoupali jsme po 153 schodech a byli odměněni krásným výhledem na České středohoří.
* * *
Podíleli jsme se na Mírové výzvě, kterou jsme poslali prezidentu republiky, předsedovi Senátu a předsedkyni Poslanecké sněmovny. Nevíme sice, zda to k nim došlo, ale máme dobrý pocit, že jsme vyjádřili svůj názor.
Účastnili jsme se také 25. května Akce Barium v Žamberku a prostřednictvím náměstka ministryně obrany jsme předali Mírovou výzva také pro paní ministryni.
Tradiční letní výjezdní zasedání se konalo ve dnech 26. – 28. června 2024. Odjeli jsme na Broumovsko, na Zemanův statek do Božanova, poznávali krásy Broumovského výběžku a dohodli se na akcích ve druhé polovině letošního roku. Chystáme se na třídenní zájezd do Banské Bystrice, kde si společně připomeneme 80. výročí SNP a začátkem října pojedeme na Duklu.
Mgr. Hana Žatečková