30. ROČNÍK CELOSTÁTNÍHO RUSISTICKÉHO SEMINÁŘE ÚSPĚŠNĚ PROBĚHL



Ve dnech 13. – 14. 9. 2024 se v Mohelnici konal jubilejní, již 30. celostátní rusistický seminář – tradiční podzimní setkání učitelů ruského jazyka ze základních, středních i vysokých škol.
Oproti minulým letům, kdy počasí účastníkům vyloženě přálo, tentokrát přijížděli i odjížděli za deště. Navzdory nepříznivým až dramatickým předpovědím odřekla svou účast jen jedna kolegyně. Všichni ostatní se dopravili bezpečně do Mohelnice i zpět domů.
V pátek odpoledne účastníky semináře přivítal Mgr. Jiří Klapka, předseda České asociace rusistů a Česko-ruské společnosti, Ing. Miloš Palla, ředitel SPŠEI Mohelnice, v jejímž objektu se jako každoročně seminář konal a Mgr. Šárka Miketová jako organizační garant. Pan Klapka jim oběma poděkoval za podporu, poskytnutí prostor a péči o účastníky a zmínil, že seminář se koná také za podpory Západočeské univerzity v Plzni, České asociace rusistů, Česko-ruské společnosti a České nadace 2000.
klapka_palla_miketova.jpg
Mgr. Jiří Klapka, Mgr. Šárka Miketová a Ing. Miloš Palla
Mgr. Jiří Klapka pak zahájil páteční blok programu příspěvkem Česká puškiniana 1824-2024, kterým uctil letošní 225. výročí narození A. S. Puškina. Připomněl některé zajímavé a méně známé ohlasy na tohoto slavného a milovaného básníka a jeho dílo (Puškinem byl okouzlen například Jaroslav Hašek) a upozornil na to, jak byla v minulosti uctěna významná básníkova jubilea – v roce 1937 při 100. výročí úmrtí A. S. Puškina proběhl koncert v Lucerně, který byl vnímán jako protiněmecká manifestace slovanského ducha. Nezapomenutelný byl také koncert v Rudolfinu u příležitosti 200. výročí básníkova narození; vystupovali na něm především ruští umělci a uváděl jej Radovan Lukavský.
Na vystoupení pana Klapky navázala Mgr. Ludmila Nyklová, vedoucí kurzů ruštiny při Ruském domě v Praze, svým příspěvkem А. С. Пушкин на уроках русского языка как иностранного. Zkoumala v něm, jak je zmiňován A. S. Puškin a jeho tvorba v různých učebnicích ruštiny a uvedla názvy některých učebních materiálů o Puškinovi včetně několika videí využitelných ve výuce ruštiny. Připravila si pro účastníky také úkol, při němž pracovali s Puškinovou básní.
Doc. Gigla Dzhynzholiia, CSc. z Pedagogické fakulty ZČU v Plzni přítomným umožnil nahlédnout do žákovského a studentského slangu. Jazykový materiál pro svůj příspěvek Современный школьный и студенческий сленг nashromáždil na základě dotazníku, který zadával na ulicích několika ruských měst. Udivil přítomné např. zjištěním, že slangové výrazy vznikají také na základě přejímek z japonštiny či korejštiny.
gigla.jpg
Doc. Gigla Dzhynzholiia, CSc.
Živou odezvu měl příspěvek Mgr. Varvary Golovatiny, CSc. z Ústavu jazykové přípravy ZČU v Plzni «Пост-пост» поэтика: обзор творчества рэп-исполнителей, v němž účastníky semináře seznámila s ruskými rapery a jejich tvorbou, s náměty jejich písní a doporučila začít se obeznamovat s ruským rapem prostřednictvím zpěvačky, která si říká Монеточка. Upozornila také na hudební projekt После России.
varvara.jpg
Mgr. Varvara Golovatina, CSc. přizpůsobila svoje oblečení obsahu přednášky
Mgr. Jiří Klapka zaujal účastníky informacemi o historických, literárních a hudebních výročích ve školním roce 2024/25 a také vyprávěním o zajímavých aktuálních událostech, např. o mezinárodním fóru učitelů ruského jazyka zemí Severní Afriky a Blízkého Východu, které se v dubnu t.r. konalo v Tunisu a zúčastnila se ho více než stovka učitelů ruštiny, představitelů školských úřadů a zástupců nakladatelství.
„Zprávy z rusistického cestování“ přednesl Bc. Vojtěch Antoš v příspěvku Od Prahy na sever, na východ a na jih. Mapoval v něm odkaz českých hudebníků v zahraničí a zmínil se například o festivalu v Lotyšsku ve městě Jurmala. Mgr. Jana Ivanov Maksoudová ze ZŠ v Terezíně ve svém vystoupení Aktivity v hodinách ruského jazyka 3 již tradičně představila několik her a aktivit do hodin ruštiny, které navíc často sama vymýšlí a sama si k nim také připravuje všechny potřebné pomůcky. Účastníci si některé hry na místě vyzkoušeli.
Odlehčení přinesla také prezentace Mgr. Evy Levé ze ZŠ a MŠ Dešná HESKY ČEZKY zas a znova aneb na počátku byla slova. Účastníky pobavily přeřeky českých dětí i cizinců učících se česky.
Dlouholetá úspěšná a obětavá činnost Mgr. Jany Ivanov Maksoudové a Mgr. Evy Levé byla potom oceněna udělením Medailí Josefa Jungmanna - nejvyššího ocenění České asociace rusistů.
Na závěr pátečního programu Mgr. Klapka představil nové vydání překladu Puškinovy erotické pohádky Car Nikita a každému z účastníků jeden výtisk věnoval. Večerní příjemné posezení provázely ruské i české písničky, které si všichni přítomní s chutí poslechli i zazpívali. Kytarového doprovodu se jako vždy s grácií zhostil pan Klapka a protože v učebně byl k dispozici klavír, užili si účastníci také hry na klavír v podání mladého nadaného rusisty Vojtěcha Antoše.
Během večera byl slavnostně vyhlášen 59. ročník festivalu Ars poetica – Puškinův památník.
antos1.jpg
maksoudova_miketova_xxxxx.jpg
Bc. Vojtěch Antoš
Mgr. Jana Ivanov Maksoudová, Mgr. Šárka Miketová
a Mgr. Eva Levá
* * *
Sobotní program zahájila začínající učitelka ruštiny Mgr. Alena Košáková ze ZŠ v Písku příspěvkem Евгений Всеволодович Рудашевский. Představila v něm současného ruského spisovatele a cestovatele, autora originálních, poutavých knih pro děti a mládež, a předvedla účastníkům pracovní listy, které k úryvkům z jeho knížek sama vytvořila pro své žáky.
kosakova.jpg
Mgr. Alena Košáková
O současných učebnicích ruštiny především pro základní školy pohovořila Mgr. Ludmila Nyklová. V příspěvku Современные учебники русского языка для школьников se věnovala učebnicím vydávaným v Rusku, které se ale dají zakoupit přes e-shopy či jinou cestou. Jak se ukázalo, někteří učitelé je znají a používají. Mgr. Nyklová upozornila, že mnohé z těchto učebnic nabízejí možnost podívat se na youtube na webináře pro učitele a dozvědět se tak od autorů spoustu rad a doporučení k práci s jejich učebnicí. Připomněla také možnost skládat v Ruském domě v Praze zkoušky k získání certifikátů o ovládání ruštiny od úrovně B1.
nyklova1.jpg
Mgr. Ludmila Nyklová
Také doc. Gigla Dzhynzholiia, CSc. a Mgr. Varvara Golovatina, CSc. vystoupili i v sobotu. Doc. Dzhynzholiia v zajímavém příspěvku Образные обозначения сердца и души в русской поэзии zkoumal ruskou poezii konce 19. a začátku 20. století a nalezl v ní 420 jednotek obrazného pojmenování srdce a duše – kromě tradičních obrazů огонь, птица aj. také označení дитя, малютка, женщина, сестра, крестьянка, девочка / мальчикa další.
Mgr. Golovatina ve vystoupení Игры на уроках русского языка: обзор онлайн инструментов účastníky zasvěceně seznámila s možnostmi jednoduchých nástrojů, kterých mohou s úspěchem používat při výuce ruštiny k různým hrám, luštění křížovek, sestavení kvízů apod.
Mgr. Alexandr Ivanov ze SŠ v Litoměřicích navázal na informace od Mgr. Klapky a připomněl účastníkům řadu významných výročí a památných dat v nadcházejícím roce 2025, mezi nimi především 80. výročí vítězství nad nacismem ve Velké vlastenecké válce, ale i řadu dalších významných svátků i řadu výročí významných ruských osobností, např. A. S. Gribojedova (230 let od narození), Alexandra Bloka (145 let od narození), Michaila Šolochova (120 let od narození), Josifa Brodského (85 let od narození), Vladimíra Majakovského (100 let od úmrtí) Sergeje Jesenina (130 let od narození a 100 let od úmrtí) a mnoha dalších. Poté Mgr. Ivanov v příspěvku Русский через музыку zdůraznil význam a specifiku písňového textu v porovnání s jiným poslechovými materiály a navrhl možnosti a konkrétní způsoby jeho využití při výuce ruštiny jak v počáteční fázi, tak i ve fázích pozdějších.
ivanov.jpg
Mgr. Alexandr Ivanov
Účastníci jako obvykle obdrželi osvědčení o absolvování semináře, tentokrát ovšem z technických důvodů až následně poštou. Všichni přítomní jistě ocenili nejen pestré, poutavé a užitečné příspěvky, ale také srdečnou, přátelskou, optimistickou a tvůrčí atmosféru. Potěšující je také účast a aktivní zapojení mladých kolegyň a kolegů na semináři.
V neposlední řadě je nutno vyzdvihnout výbornou organizaci a laskavou, promyšlenou a nesmírně obětavou péči o všechny účastníky ze strany organizační garantky celé akce – Mgr. Šárky Miketové. Děkujeme mnohokrát!
PhDr. Marta Vágnerová, Ph.D.