SLOVENSKÝ DŮM - 10 LET



Je to již deset let, co se Slovenský art klub přestěhoval z ulice V Závětří do Soukenické ulice v centru Prahy a stal se z něj Slovenský dům. Slavnostní večer k jubileu se konal 19. listopadu 2024.
Program zahájili: Naďa Vokušová, předsedkyně Slovensko-českého klubu a ředitel Domu Vladimír Skalský. Vzpomenuli, že za těch deset let se zde uskutečnilo bezmála 150 výstav a téměř dva tisíce dalších kulturních, uměleckých i vzdělávacích akcí. Navštívily jej desetitisíce zájemců o slovenskou kulturu a česko-slovenskou vzájemnost. Ale také o přesahy ke kulturám jiných národů. Například k americké, australské, bosenské, britské, chorvatské, francouzské, indické, italské, kanadské, kazašské, maďarské, německé, polské, portugalské, rakouské, romské, rumunské, rusínské, ruské, srbské, švédské, ukrajinské, vietnamské či židovské.
Mezi návštěvníky byli současní i bývalí čeští i slovenští prezidenti, premiéři, více než desítka ministrů, ale také desítky velvyslanců různých zemí.
* * *
pevkyne.jpg
kytara.jpg
Martha Elefteriadu
Pavol Hammel
V hudební část jubilejního večera vystoupili Jan a Jiří Klapkovi, Martha Elefteriadu za klavírního doprovodu ředitele Semaforu Jiřího N. Svobody a řada dalších umělců. Vrcholem pak byl recitál Pavola Hammela s jeho největšími hity, mezi kterými byly Učiteľka tanca, Medulienka a Zvoňte zvonky.
Pak se ještě dlouho sedělo, vzpomínalo, plánovalo a hlavně hrálo a zpívalo.
A jak říkali Naďa Vokušová a Vladimír Skalský:
„Hoci sa vždy najde pár štekajúcich psov, karavána plne naložená cennosťami slovenskej kultúry, kráča ďalej a prináša radosť a krásu do toho nádherného kamenného mesta nad Vltavou, ktoré je nielen metropolou Českej republiky, ale so stotisícovou slovenskou komunitou aj tretím najväčśím slovenským mestom po Bratislave a Košiciach.
A, napokon, ten náklad je adresovaný aj Pražanom a návštevníkom Prahy, vrátane zvyšku celkovo asi štyristotisícovej slovenskej menšiny v Česku.“
-JR-
skupinka.jpg