PŘEDVÁNOČNÍ KONCERT VE VELKÝCH PAVLOVICÍCH



Velkopavlovické předvánoční klavírní recitály, které se konají v prostorách tamějšího Ekocentra Trkmanka, se staly již hezkou tradicí. Letošní, v pořadí osmý koncert, se konal 6. prosince 2024.
Obětavým organizátorem koncertů je Vojtěch Antoš, který napsal:
Pro letošní setkání jsem si vybral zatím nejvyšší počet účinkujících - mezi nimi byly dvě houslistky, kytarista a šest sólových zpěvaček. Den nezačal úplně ideálně, poněvadž přišla sněhová kalamita a s ní mimořádnosti v dopravě. Zdálo se, že největší výzvou bude dostat se do sálu. I přes nepřízeň počasí všichni účinkující dorazili. Stejně tak i posluchači, kterých byl letos rekordní počet.
Program sestával z 27 písní, přičemž velkou část z nich společně se mnou hrály šikovné houslistky Tereza Homolová a Barbora Nečasová. Hudební večer odstartovaly pravidelné hostující Eliška Varmužová a Denisa Macháčková, na scéně se objevil též kytarista Daniel Maixner.
Denisa Macháčková.jpg
Vojtěch Antoš a Denisa Macháčková
Stejně jako v loňském roce jsem pozval na tento koncert i pěvkyně z Městského divadla Brno Sáru Krejčířovou a Sofii Ševčíkovou, které potěšily obecenstvo rovněž vánočně laděnými duety. Jako speciální host vystoupila finalistka Česko Slovenské Superstar 2021 Katarína Stohrová - vynikající zpěvačka, která se v této soutěži dostala až do závěrečného kola a umístila se mezi čtyřmi nejlepšími interprety. Její účast na pavlovickém koncertě byla pro nás velkou ctí. O to víc si považuji, že vážila cestu až z východoslovenské Rožňavy.
Sofie Ševčíková a Sára Krejčířová.jpg
Sofie Ševčíková a Sára Krejčířová
Katarína Stohrová.jpg
Katarína Stohrová
Je tradicí, že na našich koncertech se hraje a zpívá v mnoha jazycích, mezi nimiž nemůže chybět ruština. Ostatně Velké Pavlovice byly v roce 2019 jedním z měst, kde jsme vystoupili dokonce přímo s programem ruských písní Izbrannoje. Nejinak tomu bylo i tentokrát - společně s Terezou Homolovou a Barborou Nečasovou jsme si zahráli naše oblíbené písně Nebesa Evropy od Alexandra Rybaka a Dolgaja doroga v djunach z tvorby Raimondse Paulse.
Tereza Homolová a Barbora Nečasová.jpg
Tereza Homolová a Barbora Nečasová
Eliška Varmužová, která společně se mnou ruštinu studuje na brněnské pedagogické fakultě, k tomu přidala i známý hit A on mně nravitsja od Anny German. Velkou výzvu přijala má žákyně Martina Österreicherová, která i přesto, že se rusky neučí, nacvičila hned dvě ruské písně - Ajsberg a k tomu českou verzi písně Ženščina, kotoraja pojot (Já jsem ta, co zůstává tu dál), kterou původně zpívala Eva Pilarová.
Eliška Varmužová 2.jpg
Eliška Varmužová
Martina Österreicherová.jpg
Martina Österreicherová
Martina oběma písním dala nový kabát a měla s nimi takový úspěch, že hned další den přišlo pozvání na vystoupení s těmito písněmi na festivalu Ars Poetica - Puškinův památník. Zároveň se záznam její interpretace dostal na největší fanouškovskou stránku autorky písní Ally Pugačovové na Instagramu, kde jej během pár dnů viděly tisíce lidí. Komentáře k tomuto videu naprosto dokonale vystihovaly hlavní myšlenku každého našeho vystoupení: "Hudba je mezinárodní řeč a je potěšení vidět, jak mladí interpereti zpívají tvorbu z jiných zemí."
Společná fotografie.jpg
Zleva: Denisa Macháčková, Sára Krejčířová, Sofie Ševčíková, Vojtěch Antoš, Katarína Stohrová, Martina Österreicherová, Daniel Maixner, Barbora Nečasová, Tereza Homolová, Eliška Varmužová
Mám radost, že letošní velkopavlovický koncert se nesl ve stejně příjemném duchu jako ty předchozí, a věřím, že s tímto skvělým týmem hudebníků a zpěváků nás čeká ještě mnoho milých setkání s pěknými písničkami.
Vojtěch Antoš